O nas Dla klientĂłw Cmentarze Galeria Ogloszenia Kontakt

Ogłoszenia BIPINWESTYCJE  I  REMONTY PRZEPROWADZONE PRZEZ
MIEJSKI ZARZĄD CMENTARZY
W 2015 R.

Jak co roku, powoli zbliżają się ku końcowi prace budowlane i remontowe na tarnowskich cmentarzach komunalnych.

Na cmentarzu w Mościcach zakończono prace nad elektroniczną inwentaryzacją całego cmentarza, dzięki czemu internetowy system wyszukiwania osób zmarłych GROBONET uwzględnia wszystkich zmarłych pochowanych na cmentarzu w Mościcach. Obecnie, dzięki wyszukiwarce GROBONET, osoby poszukujące miejsca pochowania swoich bliskich mogą przejrzeć bazy danych dotyczące zabytkowego cmentarza Starego, a także cmentarzy komunalnych w Klikowej, Mościcach i na nowej części cmentarza w Krzyżu zlokalizowanej obok domu Sióstr Karmelitanek Bosych – wyjaśnia Maria Wójcik, Dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy.

Na cmentarzu w Mościcach, podobnie jak w ubiegłym roku, wybudowano także nowe granitowe groby murowane dwu- i czteromiejscowe przeznaczone do sprzedaży.

Od września bieżącego roku cmentarz w Klikowej chroniony jest MONITORINGIEM. Zainstalowano nowoczesne kamery, które monitorują obszar całego cmentarza.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Miejskiego Zarządu Cmentarzy, na cmentarzu w Klikowej wybudowano 11 piwniczek dwumiejscowych w stanie surowym, które będą mogły być wykorzystane do bieżących pochówków, a także dwie granitowe piwniczki rotacyjne, w których będzie można wypożyczyć miejsce w celu czasowego pochowania bliskich zmarłych.

Nowy estetyczny wygląd zyskała Kwatera Żołnierzy Polskich na cmentarzu w Krzyżu. Wyremontowana została Aleja Główna wojennej kwatery i nawierzchnia wokół pomnika poświęconego poległym żołnierzom polskim.

Na cmentarzu w Krzyżu rozpoczęto I etap zadania związanego z modernizacją kaplicy cmentarnej oraz jej otoczenia. Część pomieszczeń gospodarczych kaplicy przeznaczono na potrzeby sanitarne i wykonano łazienkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W inwestycjach nie pominięto także najbardziej znanego i cenionego tarnowskiego cmentarza, zabytkowego cmentarza Starego przy ul. Narutowicza.

W 2015 roku rozpoczęto kompleksowy remont zabytkowej Kaplicy Radzikowskich, powstałej na początku XIX w. z fundacji Ignacego Radzikowskiego, komisarza dóbr hrabstwa tarnowskiego Księcia Sanguszki. Prace konserwacyjne dotyczą zarówno remontu zewnętrznej części zabytkowego budynku (elewacji i dachu), jak również wnętrza kaplicy.
Podczas prac renowacyjnych wewnątrz kaplicy, na ścianach i sklepieniu odkryte zostały fragmenty cennych polichromii, które w przyszłości pragniemy w całości odtworzyć – dodaje Maria Wójcik.

Jak co roku, Miejski Zarząd Cmentarzy przeznacza także środki na konserwacje i remonty cennych dla historii miasta Tarnowa zabytkowych nagrobków.
Właśnie dobiega końca remont części nadziemnej grobowca rodziny Świerczyńskich i Rampeltów, zlokalizowanego w najstarszej części cmentarza.

Pomnik nagrobny rodziny Świerczyńskich-Rampeltów stanowi cenny i wartościowy zabytek sztuki sepulkralnej na cmentarzu Starym, posiadający wartość artystyczną, historyczną i naukową. Nagrobek składa się z cokołu, na którym ustawiony jest trzon zwieńczony krzyżem. Na trzonie zamontowane są trzy tablice inskrypcyjne. Powstanie nagrobka datowane jest na 1890 r.
Jeszcze przed 1 listopada odnowiony kamienny nagrobek wraz z ozdobną balustradą powróci na swoje miejsce w kwaterze I nr 1, tuż przy bramie wejściowej na cmentarz. – dodaje Maria Wójcik.

Na cmentarzu Starym odnowiono także miejsca pochówku ważnych dla historii miasta postaci. W tym roku wyremontowany został nagrobek Józefa Salibilla, znanego i cenionego profesora przedmiotów ścisłych w Liceum i Technikum Mechanicznym, a także w I Gimnazjum i I Liceum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, nauczyciela m.in. Tadeusza Kantora.
Poświęcono również uwagę grobowi rodziny Lippóczych – na prośbę Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, wokół ich miejsca spoczynku ułożono granitową kostkę, a także odnowiono tablice epitafijne.